06.12.2011 11:40

Malé zamyslenie o bolesti, prijatí a odpúšťaní

      

Snáď každý z nás pozná rozprávku o Snehulienke a siedmich trpaslíkoch. Ja ju často rozprávam svojej vnučke – je to jej obľúbená rozprávka a stále sa jej domáha a ja musím priznať, že čím viac ju rozprávam, tým viac si uvedomujem posolstvá v nej ukryté.

       Princezná Snehulienka stratila svoju mamičku úplne malinká a jej otec v bolesti zo straty manželky sa rozhodne jej nájsť novú mamu. Vydá sa na cestu a po čase prichádza domov s novou manželkou. Je prekrásna a očarí svojou krásou každého – tak očarila aj kráľa, ale má jednu vlastnosť, ktorú kráľ prehliadol – má rada iba seba a svoju krásu - krásu tela - vonkajšieho vzhľadu. Každý, kto by sa jej vyrovnal v tejto kráse, či ju dokonca predčil, sa stáva jej smrteľným nepriateľom.

         Tak sa stáva po čase jej najväčším nepriateľom Snehulienka. Je krásna – má čierne vlasy ako uhoľ  alebo ebenové drevo, líca a pery červené ako krv a pleť bielu ako sneh. Je milá, pracovitá, skromná, ctí a miluje zvieratká, prírodu aj ľudí. Je teda krásna nielen fyzicky – je krásna aj duševne.

      Iste, môžeme namietať, že Snehulienkin výzor ani zďaleka nemusí byť na základe opisu až taký úžasný, ale je zrejmé, že to, čím Snehulienka jednoznačne predčí svoju nevlastnú matku, je jej duševná krása. Napriek snahám kráľovnej o Snehulienkin život ani raz Snehulienka nechystá pomstu, nespráva sa k svojmu okoliu odmietavo, nehromží, nenadáva, neuchyľuje sa k nekalým praktikám. Možno niekto povie – lebo je slabá, naivná, nedostatočne rázna, nedokáže sa presadiť a ísť za svojím. Omyl. Ak je potrebné, Snehulienka vie rázne zakročiť, prikázať trpaslíkom, ako sa v domčeku správať, usmerní zvieratká pri pomoci – vie poprosiť aj poďakovať.

     Kráľovná v snahách o Snehulienkin život nakoniec pripraví jed, ktorého moc sa dá zlomiť iba úprimným bozkom z čistej lásky. Keď kráľovná číta z knihy kúziel o tejto možnosti, smeje sa, neverí, že by niečo podobné vôbec mohlo existovať. A predsa prichádza princ a úprimným bozkom z čistej lásky nakoniec kúzlo prelomí a odnáša si Snehulienku do zámku.

     Rozprávka má v sebe veľké posolstvo o bolesti, prijatí a odpúšťaní. Snehulienka prežíva bolesť zo straty rodičov  a odmietaní nevlastnej matky. Prekonáva bolesť z toho, že napriek tomu, že kráľovnej nikdy neublížila a nič zlé neurobila, jej tá usiluje o život, že tá, ktorá ju mala ochraňovať, ju ohrozuje. Prijíma, že musí odísť do neznáma, prijíma skromný život v chalúpke a odpúšťa – nevytvára žiadne myšlienky o pomste, nechce sa vrátiť, aby sa pomstila, no zároveň musí prejsť veľkou lekciou pozornosti – pretože z nepozornosti dovolí, aby sa k nej kráľovná priblížila a uvedomuje si, že to istým spôsobom svojím správaním dovolila. Snehulienka prijíma za to svoju zodpovednosť a učí sa byť pozornou a vnímavou voči nástrahám.

     Čo v konečnom dôsledku rozhodne? To, že kráľovná neverí v čistotu a úprimnú lásku, nevie si ju ani len predstaviť a podcení toto upozornenie v knihe kúziel. A Snehulienka svojou čistotou, duševnou krásou natoľko osloví princovo srdce, že ju hľadá aj celú dobu, kým ju nenájde a neodkľaje.

     Zo Snehulienky sa životnými okolnosťami stáva rozvážna žena, skutočná kráľovná a kráľovná – macocha končí svoj život v podobe, ktorá presne odhaľuje jej dušu, v podobe schátralej, skrivenej, škaredej ženy.  

 

    Posolstvá ukryté v rozprávkach sú veľmi hlboké a práve preto ich nosíme v srdciach už celé stáročia. Prihovárajú sa nám neustále a tichým hláskom  nás nabádajú k tomu, aby sme si uvedomovali skutočné životné hodnoty.

 

Bea Kseňáková, 6.12.2011

(c) 2011 Bea Kseňáková (Článok môže byť kopírovaný a ďalej  šírený len v neupravenej podobe a pokiaľ bude pripojené meno autorky a aktívny odkaz.)

—————

Späť


Kontakt

Škola LAKreD

Alejova 2
Košice
04001