10.09.2011 14:46

Skúšky

   Dnes aj zajtra a každý deň musíme robiť rozhodnutia. Nie sú jednoduché. Mnohé sú v rozpore s naším cítením a tá veľká bolesť nám káže, aby sme  na tej situácii niečo zmenili. Hľadali iné východisko. Máme ho nájsť v službe spravodlivosti a pravde. Ako je možné zjednotiť tieto požiadavky s každodenným životom?

   Často je to skutočne ťažké. Východisko nie je viditeľné a ocitáme sa akoby na tenkom ľade. Jeden nesprávny krok a ľad sa prelomí. Musíme zvažovať rôzne možnosti a nachádzať netradičné východiská. Občas sa nám naskytne možnosť vyriešiť situácie v súlade s cítením. Je to vtedy, keď tlak nášho vnútra prekonal sebecké ja a otvoril možnosti spravodlivého riešenia.  Vtedy už vo svojej najväčšej hĺbke  človek natoľko precítil nesprávnosť konania ľudstva či svojho, že jeho rozhodnutie zmeny je v ňom trvalé a nezvyčajne silné. Ak by zapochyboval, riešenie by hľadal nesprávne, alebo by malo na pohľad správne riešenie iba krátke trvanie. Zamyslime sa nad týmito situáciami. Sú veľmi poučné a ukazujú na stav nášho vnútra. Vždy musíme začínať od seba, od svojho prežívania, od svojho cítenia.  Iste, stáva sa aj, že k nám príde situácia, ktorá nezodpovedá nášmu vnútornému stavu. Vtedy nás preverí, dodá znova impulz na umocnenie, aby pri ťažších situáciách sme mali v sebe dostatočnú silu zodpovedajúcu veľkosti a sile skúšky či  prekážky.

   Nesmieme sa v takejto chvíli báť. Strach nás zbytočne ochromuje, nedovolí triezve posúdenie situácie, nedodá nám ani odhodlanie, ani vytrvalosť. Môže nás iba oslabiť a odhaliť prípadné slabiny.

   Skúšky prichádzajú, aby odhalili zostávajúce slabiny. Keby tak nebolo, zostali by sme vo svojom vývoji stáť na jednom mieste. Nepohli by sme sa ďalej, naopak, zotrvali by sme na svojich chybách a nevyhnutne začali klesať. Skúšky sú tu na posilnenie, prichádzajú v rôznych formách. Aj obyčajná chrípka je takouto skúškou. Ak je človek oslabený v dôsledku nesprávnej životosprávy, prepracovania, nedostatočného oddychu a podobne, preverí ho veľmi rýchlo. Donúti ho oddychovať v posteli, vytvorí priestor na prehodnotenie situácie bez tlaku okolia, či už pracovného alebo súkromného. Ak človek zaváha a prekonáva onemocnenie bez zastavenia, len za pomoci liekov, skúška príde tvrdšie a nemilosrdnejšie – to sú následky po prechodenej chrípke – poškodenie srdca, poškodenie ciev, svalstva,... Aj vtedy, keď je tlak z pracovného prostredia príliš veľký, je signál chrípky o tom, že pozor, niečo nie je v poriadku, treba si hľadať nové zamestnanie, alebo prehodnotiť svoj vzťah k práci, k požiadavkám na človeka kladeným a podobne.

   Môže to prebiehať veľmi individuálne. Každé zjednocovanie by bolo nesprávne, pretože každá situácia je iná a nezastupiteľná.

   Využime tieto skúšky správnym spôsobom. Zastavme sa a prehodnoťme svoj spôsob života, svoj prístup k svojmu okoliu, svoj postoj k rodine aj práci. A možno práve vtedy splní choroba svoj cieľ – pochopíme, kde sa máme zmeniť, kde poľaviť, kde pridať, kde nájsť východisko.

   Človeče, všetko v stvorení ti prichádza na pomoc. A keď už cítiš, že nevládzeš, pokorne sa obráť k Nebeskému Otcovi s prosbou o pomoc. A ver, že pomoc príde.  Možno nie v tej forme, ako si ty v sebe predstavuješ, ale v tej forme, ktorá je najprístupnejšia a najschodnejšia.

 

  Vo dôvere nachádzaj svoju silu.         

                                                                      Abd – ru  - shin

 

Deťom Svetla

 

Prijala Laura 29.05.2006

 

—————

Späť


Kontakt

Škola LAKreD

Alejova 2
Košice
04001